NASZA MISJA

Jednym z najbardziej fundamentalnych pytań ludzkości jest: ‘Jak elektryczna aktywność mózgu generuje nasz umysł, myśli i pamięć?’ Jak to możliwe, że impulsy elektryczności powodujące fale mózgowe mogą leżeć u podstaw myślenia o wydarzeniach odległych w czasie i przestrzeni jak moje dzieciństwo, narodzenie czy nawet początek wszechświata?
Jak dramatyczne byłoby utracić te zdolność w chorobie mózgu i tym samym stracić źródło naszej tożsamości.

Naszym celem jest badanie mózgowych mechanizmów leżących u podstaw naszych myśli i pamięci w ramach nowej interdyscyplinarnej grupy neurobiologów, inżynierów biomedycznych i lekarzy. Poprzez zastosowanie najnowszych technologii do pomiaru i stymulacji elektrycznej fal mózgowych, rozwiniętych we współpracy z amerykańskim partnerem w klinice Mayo, nasza grupa dąży do poznania CZYM jest pamięć, GDZIE jest skupiona w mózgu i JAK można ją skutecznie leczyć w chorobach Alzheimera, Parkinsona, Huntingtona, padaczce i innych.

Nasze badania

Jest wiele sposobów mierzenia aktywności mózgu, ale użycie elektrod stosowanych bezpośrednio w mózgu oferuje najczystsze i wiarygodne dane.
Potrzebujemy najbardziej precyzyjnych możliwych danych, żeby badać mechanizmy pamięci i jak mogą być one polepszone. W tym celu prosimy pacjentów o wykonanie komputerowych zadań zapamiętywanie slow i innych przedmiotów wyświetlanych na ekranie. Podczas wykonywania zadań mierzymy elektryczna aktywność mózgu i używamy jej do zlokalizowania kodowania pamięci w określonych regionach mózgu. Ta informacja jest potem wykorzystana do decyzji jak najlepiej poprawić aktywność elektryczna i pamięć poprzez wysyłanie małych impulsów do mózgu przez wybrane elektrody.

Testujemy efekty tej stymulacji patrząc na wszelkie polepszenia w wykonywaniu zadań i w aktywności mózgu. Nasze badania wykorzystują wiele innowacyjnych technologii do pomocy nam w tym trudnym zadaniu, m.in. śledzenie ruchów oka, inteligentne program komputerowe i elektrody nowej generacji.

Laboratorium mózgu i umysłu BME